Autor zdjęcia/źródło:
Photl.com @ Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci
Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na zadaniu. Pozwala na szybkie i efektywne przyswajanie wiedzy, dlatego jest tak ważna dla dzieci w wieku szkolnym. Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci pozwolą maluchom na wytrenowanie właściwego postrzegania i umiejętności skupiania się na jednej rzeczy czy czynności. Zastosuj je, aby ułatwić dziecku naukę i przyspieszyć przyswajanie wiedzy.
Uwagę można koncentrować na różnych bodźcach np. bodźcach wzrokowych (obrazy), bodźcach słuchowych (dźwięki). Koncentracja uwagi polega na skierowaniu świadomości na określony przedmiot lub przeżycia. Dzięki prawidłowej koncentracji potrafimy kierować naszą uwagą, dostrzegać i robić to co istotne w danej chwili.
Dzieci jeszcze nie mają tak wypracowanej koncentracji, a dodatkowo zewsząd otacza je wiele nowych dla nich bodźców. Muszą nauczyć się ich oddzielania i skupiania się na pojedynczych doznaniach. Przedszkolak powinien umieć koncentrować się od 3 do 5 minut. Z wiekiem ten czas się wydłuża i dziecko w wieku szkolnym musi robić to przynajmniej przez 15 minut, ponieważ tyle czasu potrzeba do wykonania prostego zadania czy polecenia nauczyciela.
Wiele dzieci jest zbytnio pobudzonych, co powoduje u nich rozproszenia uwagi. Bodźce zewnętrzne wpływają na nie zbyt silnie, przez co ich uwaga jest stale zaburzana. Taki stan jest przyczyną problemów w szkole. Dzieci nie potrafią wysiedzieć spokojnie na lekcji, skupić się na wykonywanym zadaniu, a nawet zapamiętać pracy domowej. Powoduje to pogorszenie ich wyników w nauce.
Zobacz także:
Dobre rozwiązanie: łóżko piętrowe w pokoju ucznia>>
Umiejętność skupienia da się wytrenować poprzez odpowiednie ćwiczenia. Trzeba tylko mieć na uwadze koncentrowanie się na jednej rzeczy, a nie jednoczesnym robieniu kilku niedbale i powierzchownie.
Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci – wskazówki
- Ogranicz dziecku silne wrażenia wzrokowe – najlepiej żeby nie oglądało zbyt długo telewizji, wybieraj dla niego programy dostosowane do jego wieku i możliwości. To samo dotyczy gier komputerowych.
- Zachęcaj i wzmacniaj koncentrację bodźcami słuchowymi - słuchajcie i śpiewajcie razem piosenki, czytaj dziecku książeczki z bajkami, możesz również kupić książeczkę mówioną z nagraniem całego tekstu.
- Ucz je wykonywania jednej rzeczy na raz, bez zbędnego chaosu – koncentruj uwagę dziecka na jednej rzeczy, zrezygnuj z oglądania telewizji podczas jedzenia, układając puzzle nie włączaj bajek, itp.
- Uporządkuj wasz dzień - przyzwyczajaj dziecko do stałych czynności o stałych porach już od niemowlaka. Rutyna i domowe rytuały pozwalają na opanowanie chaosu i skoncentrowanie się na konkretnej rzeczy czy czynności. Na pewno zauważasz, że gdy ten rytuał się zmienia przez np. wyjazd czy niespodziewaną okoliczność dziecku trudniej jest wrócić do normy, jest rozkojarzone i nie umie skupić się na nauce.
- Pilnuj żeby dziecko było wyspane i wypoczęte – zmęczenie wpływa niekorzystnie na pracę mózgu i powoduje niechęć do podejmowania wysiłku zarówno fizycznego, jak i umysłowego. W takim przypadku dziecko nie będzie chętne do jakiegokolwiek działania, a tym bardziej do nauki.
Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci – przykładowe gry i zabawy
1. Zabawy umysłowe:
- gry planszowe, memory, puzzle – rozwijają koncentrację oraz pamięć,
- bierki – wpływają na spostrzegawczość i motorykę,
- gry słowne - możemy się z dzieckiem bawić w podawanie przeciwieństw: mówisz zima, a dziecko lato, mówisz czarny, a dziecko mówi biały itd.,
- zabawa w kolory - wymieniacie kolejne kolory na przemian. Nie mogą się one powtarzać, tzn. każdy uczestnik musi wymyślić nowy kolor,
- zabawa w słówka - każda kolejna osoba podaje wyraz rozpoczynający się na ostatnią literę wyrazu wypowiedzianego przez poprzednia osobę, np. autobus – słowo - owal - lalka itp.
- gra w państwa miasta – na kartce zapisuje się nazwy państw, miast, miejscowości itp. Na określoną literę. Jeśli dziecko nie umie jeszcze pisać, możecie te nazwy wymieniać,
- słuchanie bajek ze zrozumieniem - po przeczytaniu fragmentu bajki możesz zapytać dziecko, jak sądzi, co teraz się wydarzy, co zrobi główny bohater lub przeanalizować przeczytany fragment jak na lekcji języka polskiego itp.,
- łamigłówki umysłowe, polegające np. na odnajdywaniu różnic między dwoma obrazkami, kopiowaniu wzorów, łączeniu kropek.
2. Zabawy ruchowe:
- pajacyki - jednoczesne ruchy rąk i nóg oraz podskoki,
- zabawa w ciepło zimno - dziecko musi odnaleźć ukryty przedmiot słuchając instrukcji ciepło – zimno,
- zabawa zgaduj zgadula - dziecko ma zawiązane oczy i dotykając przedmiotów rękoma musi odgadnąć, co to jest,
- zajęcia ruchowe typu balet, taniec współczesny, judo, karate.
3. zabawy manualne:
- budowanie z klocków,
- lepienie z plasteliny, modeliny, ciastoliny,
- robienie figurek z kasztanów, papieru czy masy solnej,
- nawlekanie koralików na sznurek,
- rysowanie i malowanie w obrębie konturów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zabawy ruchowe dla dzieci - aktywne zajęcia dla dzieci>>